Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 925 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Wolontariat w Laare

3 lipca do wioski Laare przyjechaly dwie wolontariuszki z Polski ktore sa jednoczesnie rodzicami adopcyjnymi naszych dzieci. Klaudia i Monika pozostana z nami 3 miesiace w tym czasie postaramy sie odwiedzic wszystkie dzieci obiete projektem "Nadzieja". Jesli ktos chcialby otrzymac dodatkowe informacje wraz ze zdjeciami o swoim dziecku udostepniamy adres mailowy: adopcja.laare@gmail.com ktory ulatwi nam kominikacje.

Siostry Orionistki Laare, Kenia


oceń
1
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

Spotkanie 20-21 maja 2011

 

 

            W dniach od 20-21 maja 2011 w Domu Prowincjalnym Sióstr Orionistek w Zalesiu Górnym, odbyło się spotkanie Sekretariatu Młodzieżowo – Powołaniowego oraz Szkoła Lidera Oriońskiego. W którym uczestniczyli: Księża Orioniści: ks. Piotr Jasek, ks. Krzysztof Wojtynia, ks. Paweł Żelichowski, ks. Michał Kamiński; Siostry Orionistki: S.M. Józefina Klimczak, S.M. Amabilis Gliniecka oraz S.M Bożena Mańkowska; klerycy: kl. Marcin Chrzęszczyk, kl. Michał Miś, kl. Jura Błażejewski oraz młodzież z parafii i placówek orońskich: Barbara Barwińska, Marcin Chmielnicki, Marcin Muchowski, Olga Lesiak, Katarzyna Sobczak, Klaudia Zielińska, Ewelina Magdzińska,  Adrian Szymański, Mateusz Wojciechowski, Marta Bońska, Anna Dobrzyńska, Dominik Brzeziński, Tomasz Wróblewski, Krzysztof Górski, Marta Maksymiuk.

         Spotkanie rozpoczęło się kolacją, po której modliliśmy się nieszporami. W spotkaniu sekretariatu uczestniczył również gościnnie ks. Sylwester Swizdrzał, który przybliżył nam działanie Oriońskiego Ruchu Młodych w Ameryce Łacińskiej, we Włoszech, Brazylii. Dzięki temu wiele pomysłów możemy wykorzystać w działaniu Oriońskiego Ruchu Młodych w Polsce (oratoria popołudniowe, ewenagelizacja, warsztaty filmowe, muzyczne). Następnie ustalono szczegóły IV turnusu z niepełnosprawnymi w Brańszczyku:

Rozrywka wieczorna np. zespoły latino, blues, teatr z Miejskiego Domu Kultury w Wołominie. ( odp. kl. Marcin Chrzęszczyk, kl. Jura Błażejewsk, Dominik Brzeziński, Tomasz Wróblewski)

  1. Rano wspólna modlitwa (tylko) wolontariuszy.
  2. Wyłonienie osób odpowiedzialnych za posługę muzyczną oraz rozrywkę wieczorną np. pogodne wieczorki, bal przebierańców.
  3. Spotkania wieczorne dla wolontariuszy podsumowujące dzień.
  4. Spotkanie dla wolontariuszy dzień wcześniej przed rozpoczęciem się turnusu, które rozwinie umiejętności opiekuńcze wolontariusza.

            Na koniec omówiony został wolontariat we Lwowie 15-22 lipca 2011 dla młodzieży z ze wszystkich placówek i parafii w Polsce (ograniczony limit miejsc – 9).

            Sobotni poranek rozpoczęliśmy Msza Świętą z jutrznią. Po śniadaniu rozpoczęła się III a zarazem i ostatnia część warsztatów szkoły lidera prowadzona przez p. Agnieszkę Markiewicz (psycholog-szkoleniowiec) i p. Małgorzatę Wojdowską (psycholog-mediator). Tematem zajęć był konflikt, a także sposoby rozwiązywania konfliktu. Dzięki różnym ćwiczeniom a także krótkim wykładom mogliśmy dowiedzieć się jakie są rodzaje konfliktu, diagnoza strategii w sytuacji konfliktu, jakie są zakłócenia i radzenie sobie z nimi. Próbowaliśmy przeprowadzać zebrania co nie okazało się wcale takie proste. Na zakończenie próbowaliśmy rozwiązywać konflikty sposobem mediacji oraz podsumowaliśmy trzy spotkania:

 I DZIEŃ

-  Poznanie cech dobrego lidera

-  Poznanie technik komunikacji

-  Zrozumienie roli motywacji w prowadzeniu zespołu

-  Umiejętność udzielania informacji zwrotnej

-  Przyjrzenie się sobie, jako przywódcy zespołu

-  Typologia osobowości

II DZIEŃ

-  Proces grupowy – rozwój i fazy grupy

-  Role grupowe

-  Diagnoza przyjmowania ról

-  Rola współpracy w zespole

III DZIEŃ

-  Rodzaje; typologia konfliktu

-  Diagnoza strategii w sytuacji konfliktu

-  Zakłócenia i radzenie sobie z nimi

-  Prowadzenie zebrań, spotkań

-  Mediacja jako sposób rozwiązywania konfliktu

 

 

             Dwudniowe spotkanie zakończyliśmy grillem. Dziękujemy bardzo naszym duchownym opiekunom za organizowanie warsztatów i za towarzyszenie nam podczas każdego spotkania.


oceń
0
0

komentarze (19) | dodaj komentarz

Spotkanie Sekretariatu ORM

 

            Dnia 26 marca 2011 roku w Młodzieżowych Ośrodku Księży Orionistów w  Warszawie – Anin, odbyło się spotkanie Sekretariatu Młodzieżowo – Powołaniowego, w którym uczestniczyli Księża Orioniści: ks. Piotr Jasek, ks. Paweł Żelichowski, ks. Michał Kamiński, ks. Leszek Kromka oraz ks. Mariusz Chmielewski a także klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Księży Orionistów w Zduńskiej Woli: kl. Marcin Chrzęszczyk, kl. Jura Błażejewski, a także Postulanci: Janusz Bylak i Maciej Wierzbicki. Nie zabrakło również Sióstr Orionistek, była: S.M. Józefina Klimczak, S.M. Amabilis Gliniecka a także S.M. Aleksandra Grabarz. Nasze placówki i parafie reprezentowała młodzież: Marta Bońska, Dominik Brzeziński, Klaudia Zielińska, Agata Kulak, Barbara Barwińska, Marcin Chmielnicki, Szymon Łuczak, Grzegorz Bartecki, Mateusz Wojciechowski oraz Mateusz Majchrzak.

 

          Spotkanie Sekretariatu Młodzieżowo – Powołaniowego rozpoczęło się krótkim powitaniem przez Ks. Piotra Jaska, a także modlitwą poprowadzona przez S.M. Józefinę Klimczak. Problematyka spotkania była bardzo bogata w treści i skłaniała do burzliwej dyskusji. Podjęliśmy próby rozwiązania, omówienia następujących punktów:

1. Co wydarzyło się w ORM i Duszpasterstwie Młodzieżowo – Powołaniowym w ciągu ostatniego     pół roku?

2. Powołanie grup formacyjnych przy parafiach i Dziełach Oriońskich- opracowanie metodologii pracy w grupach formacyjnych

3. Kalendarium wydarzeń młodzieżowych do wakacji, a także zmiana terminu Czuwania na     Jasnej Górze.

4. GMG Madryt 2011

5. Wolontariat w Brańszczyku

6. Wolontariat we Lwowie

7. Wybór delegatów na spotkanie zarządów Rodziny Oriońskiej oraz na Zjazd Programacyjny Polskiej    Prowincji MDBO.

 

          Uczestnicy Sekretariatu przeżyli wspólnie Mszę Św. Następnie był pyszny obiad i zakończenie naszego spotkania.

 

          Każdy z nas wyjechał z pytaniem „Co mogę zrobić jeszcze w mojej parafii, co mogę dać z siebie, aby zachęcić młodzież do działania?”. Myślę, że jeśli każdy mocno rozważy te pytania to kolejne nasze spotkanie będzie bardzo bogate i owocne.

 

 

Kalendarium  wydarzeń ORM

 

2 kwietnia- spotkanie Zarządów Rodziny Oriońskiej w Zduńskiej Woli

 

17-20 maja - Zjazd Programacyjny Polskiej Prowincji MDBO

 

 20-22 maja- Szkoła Lidera Oriońskiego w Zalesiu Górnym oraz spotkanie Sekretariatu       Młodzieżowo – Powołaniowego

 

 4 czerwca- Lednica

 

18-24 lipca- wolontariat we Lwowie

 

9-19 sierpnia- pielgrzymka piesza Oriońska z Kalisza na Janą Górę

 

25 lipca-4 sierpnia- III turnus w Brańszczyku

 

15-25 sierpnia- IV turnus w Brańszczyku (Orioński)

 

13/14 października- Czuwanie rodziny Oriońskiej na Jasnej  Górze

 

Barbara Barwińska 


oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Spotkanie 14-16.01 ORŚ

         W dniach 14 -16 stycznia odbyło się spotkanie rekolekcyjne Oriońskiego Ruchu Świeckich MLO, połączone ze wspólnym opłatkiem. Na zjazd MLO dostałem zaproszenie jako przedstawiciel Oriońskiego Ruchu Młodych MGO z prośbą o sprawozdanie z działalności Ruchu. W sobotę w czasie pobytu grupy w naszym domu przy ul. Kościuszki miałem okazję do prezentacji MGO, w której zostało zawarte:

 - struktura organizacyjna Duszpasterstwa Młodzieżowo Powołaniowego

- działalność z 2010 roku (wydarzenia w których uczestniczyła i angażowała się młodzież)

- wolontariat ( ze szczególną promocją wolontariatu wczaso-rekolekcji w Brańszczyku)

- Szkoła Lidera Oriońskiego

- prezentacja i doświadczenia z wolontariatu Klaudii Zielińskiej w Charkowie

- działalność/wydarzenia grup lokalnych

 Promocja i zaproszenie do wolontariatu wydało mi się sprawą priorytetową, ponieważ ciągle spotykamy się z licznymi problemami na drodze do odpowiedzialności i pomocy drugiemu, tu myślę o trudzie w pozyskiwaniu osób do wolontariatu... W realizacji działania zostały wykorzystane prezentacje przygotowane przez Mateusza Wojciechowskiego, za które serdeczne dzięki! Szczególną informacją jaką otrzymałem w czasie spotkania i radością mam nadzieję nas wszystkich jest potwierdzenie wyjazdu Klaudii Zielińskiej i Moniki Grzelak  na wakacyjny wolontariat w Kenii.

 Spotkanie w Kaliszu zakończyło się niedzielną Eucharystią w parafii Opatrzności Bożej przy ul. Polnej.

Z życzeniami dalszej fascynacji charyzmatem księdza Orione oraz wspólnej odpowiedzialności w Nowym Roku.

 

Pozdrawiam Dominik Brzeziński.


oceń
0
0

komentarze (16) | dodaj komentarz

Spotkanie Taize 2010/2011

            W dniach od 27 grudnia 2010 do 2 stycznia 2011 uczestniczyliśmy w Europejskim Spotkaniu Młodych- Taize 2010, które odbyło się w Rotterdamie. Grupa oriońska liczyła ok 50 osób, była to młodzież z Malborka, Zduńskiej Woli, Otwocka, Kalisza, Włocławka i Wołomina. Towarzyszyły nam również osoby duchowne : ks. Paweł Żelichowski, ks. Kaziemierz Poreba, ks. Robert Branicki, s.M. Jolanta Staniszewska, S.M. Amabilis Gliniecka, kl. Marcin Chrzęszczyk i kl. Michał Pawłowski.

            Podczas pobytu w Rotterdamie zapoznalismy sie z kultura holenderską, tradycją jak i również historią. Mieliśmy również możliwość zwiedzenia Hagii. W sylwestra o 23, po uroczystej kolacji u goszczących nas rodzin, udaliśmy się do kościoła aby modlić się o pokój na świecie. O 24 wspólnie oglądaliśmy pokazy fajerwerek jak i również składaliśmy sobie życzenia noworoczne, później Święto Narodów - każdy kraj przedstawił swój taniec narodowy. Bardzo dziękujemy ks. Pawłowi Żelichowskiemu za zorganizowanie wyjazdu.

Kolejne spotkanie za rok W Berlinie, myślę że i tam nas niezabraknie;-)


oceń
0
0

komentarze (17) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


środa, 21 marca 2018

Tyle osób odwiedziło bloga:  40 276  

"Czas ucieka, wieczność czeka"

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Bądź na bieżąco

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 40276
Wpisy
  • liczba: 85
  • komentarze: 97
Galerie
  • liczba zdjęć: 392
  • komentarze: 176
Bloog istnieje od: 3642 dni

Lubię to